Answer:
2016 = $628,800
2017 = $903,000
Explanation:
Step 1 : Determine the Cost of the Assets
Land = 1/3 x $10,200,000 = $3,400,000
Buildings = 2/3 x $10,200,000 = $6,800,000
Furniture and fixtures = $1,300,000
Office equipment = $800,000
Step 2 : Determine the Depreciation expenses for individual assets
Land
Land is not depreciated we call it a non-depreciable asset. Hence no depreciation charge for this asset.
Buildings
Straight line method is used to depreciate Buildings. Straight line method charges a fixed amount of depreciation.
Depreciation Expense = (Cost - Residual Value) ÷ Useful life
Annual depreciation = ($6,800,000 - $340,000) ÷ 25 = $258,400
2016 :
Machine is only available for use from April to December, hence 9 months depreciation not full year depreciation.
Depreciation expense = $258,400 x 9/12 = $193,800
2017 :
A full year`s depreciation can be charged
Depreciation expense = $258,400
Furniture and fixtures
The double-declining-balance method is being used.
Deprecation expense = 2 x SLDP x BVSLDP
where,
SLDP = 100 ÷ 10 = 10%
2016 :
Annual Depreciation expense = 2 x $1,300,000 x 10% = $260,000
Allow for only 9 months depreciation, hence depreciation expense will be :
Depreciation expense = $260,000 x 9/12 = $195,000
2017 :
Provide for a full year`s depreciation.
Annual Depreciation expense = 2 x ($1,300,000 - $195,000) x 10% = $221,000
Office equipment
The double-declining-balance method is being used.
Deprecation expense = 2 x SLDP x BVSLDP
where,
SLDP = 100 ÷ 5 = 20%
2016 :
Annual Depreciation expense = 2 x $800,000 x 20% = $320,000
Allow for only 9 months depreciation, hence depreciation expense will be :
Depreciation expense = $320,000 x 9/12 = $240,000
2017 :
Provide for a full year`s depreciation.
Annual Depreciation expense = 2 x ($1,300,000 - $240,000) x 20% = $424,000
Step 3 ; Calculate Total Depreciation
2016 :
Depreciation expense = $193,800 + $195,000 + $240,000 = $628,800
2017 :
Depreciation expense = $258,400 + $221,000 + $424,000 = $903,000
Author:
audidpnn
Rate an answer:
1Rate an answer:
0Don't worry! There are several alternative approaches you can try to resolve your query. Here are some tips to help you find answers in different ways:
Remember, the process of finding answers often involves persistence, creativity, and an open mind. By exploring various resources, reaching out to others, and being proactive in your search, you increase your chances of finding the information you need. Happy quest for knowledge!